Na co warto zwrócić uwagę, kupując używany samochód?

Warsztat

Kupno samochodu jest ekscytujące, bez względu na to, czy pochodzi z pierwotnego, czy z wtórnego rynku. Nie musisz być od razu ekspertem. Warto jednak odpowiednio się przygotować. Zobacz, na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę.

Sprawdź historię samochodu

Przed rozpoczęciem kontroli poproś sprzedawcę o książeczkę serwisową. Możesz w niej sprawdzić naprawy auta, parametry i problemy. Zobaczysz, czy samochód jest bezwypadkowy. Zapytaj również, jak wcześniej go eksploatowano. Czy ostatni właściciel jeździł nim regularnie, a może sporadycznie? Jeśli masz znajomego specjalistę do spraw mechaniki samochodowej w Poznaniu, zabierz go ze sobą. Pokaże Ci, co może wymagać naprawy.

O czym warto jeszcze pamiętać?

Ze względów bezpieczeństwa zawsze sprawdzaj auto w ciągu dnia w miejscu publicznym. Zrezygnuj, jeśli sprzedawca chce Ci pokazać samochód wieczorem lub przy sztucznym oświetleniu. Być może chce coś ukryć. Specjalista do spraw mechanika samochodowej w Poznaniu przypomina, byś zwrócił uwagę na elementy zewnętrzne pojazdu, takie jak opony, reflektory, szyby, karoserię, zawieszenie, nadwozie i dach.

Nierówne zużycie bieżnika powinno Cię zaniepokoić. Nie spiesz się. Sprawdź opony powoli i dokładnie. Gdy jedna strony opony jest bardziej zużyta niż druga, może wynikać z nieprawidłowego zawieszenia lub ramy pojazdu. Sprawdź też felgi pod kątem pęknięć i wgnieceń. Zobacz, czy na nadkolach nie ma rdzy. Zwróć także uwagę na szyby. Jeśli pojawiły się na nich pęknięcia, z czasem mogą się powiększać. Stanowią wtedy poważne zagrożenie dla Twojego bezpieczeństwa.

Dodaj komentarz